Redakcija portala OpstinaParacin.info je razgovarala sa jednim od organizotara Energija Festa, prvog festivala ovakve vrste u našem gradu. Ljubitelji elektronske muzike će imati prilike da uživaju poslednjeg vikenda ovog meseca, na prostoru bivše kasarne 7. Juli u Paraćinu, uz poznate izvođače. Za naš portal, detalje o Energija festu pružio je Nikola Đikić, DJ iz Paraćina.

energija fest paracin

Odakle ideja da se napravi takav festival?

Ideja o festu je zapravo želja da sve ono što smo posećivali širom ove naše lepe zemlje ili gde smo radili ili nastupali imamo i u svojoj sredini. Glavno iskustvo oko organizacije festivala imao sam tokom studentskih dana, kada sam bio u organizacionom timu jednog našeg festivala. Dosta stvari koje sam rada naučio danas prenosim na tim koji sam okupio oko organizovanja Energija Festa. Najjaču želju da se tako nešto desi kod nas imao sam kada sam radio pred par hiljada ljudi u drugim gradovima, a u svom gradu nisam uspevao da okupim ozbiljniju publiku za ozbiljnije dešavanje. Uvek je postojala ta želja da nastupim ispred svojih sugrađana i pokažem im lepotu takvih događaja, zbog čega se i bavim DJingom i posle organizacijom.

Ideja koja se nadograđivala godinama i želja da tako nešto napravimo u Paraćinu je bila primorana da čeka, bogami, nekoliko godina. Od prvog puta kada sam video prostor bivše kasarne "7. Juli" koji je kao stvoren za nešto ovako, do danas, prošlo je sigurno 5 godina. A ideja datira još pre toga. Pozitivna klima za tako nešto se dešava od početka 2016. godine, kada smo krenuli sa vrlo uspešnim žurkama u klubu Ex Fontana u Paraćinu. Posećenost i energija nekih novih mladih ljudi koji su u međuvremenu počeli da izlaze je bila neverovatna. Te žurke su nam pomogle da budemo bolji i bolji u organizaciji, ali i da ja pomenem svoju ideju i da krenemo da je razmatramo. Tokom 2016. Godine sam se prijateljima iz Jagodine oprobao u jednom manjem projektu i to je bilo to. Uvideo sam da smo spremni da se upustimo u ovu avanturu. Uspeo sam da dođem do sastanka sa Predsednikom Opštine Paraćin i imali smo zeleno svetlo za tako nešto u gradu, pre svega za korišćenje lokacije bivše vojne kasarne. Sve nakon toga vam je manje više poznato, eto, Paraćin će dobiti svoj festival, zasluženo! Nadam se da će se ta priča nadograđivati još mnogo godina ispred nas.

Kako odlučujete koji ce muzičari nastupati?

Voleo bih da kažem da funkcionišemo kao svi ostali (veći) festivali po tom pitanju - da bukiramo imena koja publika željno iščekuje, ali to nije tako u potpunosti. Svakako da smo za festival odabrali tražena imena, ali smo bili ograničeni budžetom, tako da je ovaj line up pažljivo upakovana kombinacija onoga što bi ljudima bilo primamljivo, što nam je finansijski dostupno, kao i ljudi sa kojima već imamo odličnu saradnju tokom godina bavljenja DJingom i clubbingom.

Gde se održava?

Festival se održava na prostoru bivše kasarne "7. Juli", u Paraćinu, na tom jednom magičnom prostoru, kao stvorenom za ovakva dešavanja. Na ovom prostoru se već nekoliko godina održava moto skup i odlični koncerti u organizaciji paraćinskog moto kluba. Prostor koji je prilično blizu samog centra grada, a dovoljno daleko da glasna muzika nikome ne smeta. U tome pomaže i ona šuma ili park okolo, tako da je ambijent fenomenalan. Mislim da će ovaj prostor u godinama ispred nas tek zasijati svojim punim sjajem i potencijalom.

Ima li interesovanja?

Da, interesovanje je odlično, bez da preuveličavam. Nema razloga, zaista. Ljudi u našem okruženju su takvi. Nije potrebno puno da se stvori "hype" oko nečeg takvog. Verovatno je razlog za to činjenica da nema dovoljno kvalitetnih sadržaja za mlade oko nas. Ima ih u našoj zemlji, generalno, ali mlad čovek od 20-25 godina ne može sebi tek tako da priušti da otputuje u drugi grad, plati smeštaj i skupu festivalsku ulaznicu. Oni to prate na društvenim mrežama i Internetu uopšte, priželjkuju, ali retko kad mogu da priušte da to posete. Samim tim, kad im je nešto tako blizu, naravno da će biti vrlo euforični.

Da li planirate i naredne godine održavanje festivala?

Da, projekat je u samom startu, još pre godinu dana definisan sa idejom održivosti. Ideja je da Paraćin svake godine ima ovakvu manifestaciju, koja će iz godine u godinu da raste i razvija se, da privlačimo sve više ljudi iz sve više krajeva naše zemlje, pa i inostranstva, što da ne i da za koju godinu Paraćin bude nezaobilazna destinacija moderne muzičke kulture. Referenca za tako nešto nam je Love Fest iz Vrnjačke Banje. Iako je Banja već turističko mesto, 2010. godine kada sam prvi put otišao na ovaj festival (koji je već postojao nekoliko godina pre toga), gotovo da niko u Banji nije znao šta je to i da se kod njih dešava. Danas je Love Fest značajan izvor prihoda i svog napretka koji sa tim ide, obzirom da slobodan smeštaj za vreme festivala u Banji ne možete naći već i po 2-3 meseca unapred. Da ne pričam o svemu ostalom. Građani Banje i tek kako imaju koristi od ovog festivala sad.

To je nešto što Paraćin može da dostigne bar delimično. Da, u startu jeste teško. Neko će ovaj naš trud gledati sa strane i smejati se. Ali činjenica je da ovo kroz nekoliko godina može biti projekat koji će vrlo značiti Paraćinu i velikom broju naših sugrađana. Svaki posetilac iz Paraćina koji kupi kartu za festival danas, treba da bude svestan činjenice da za par godina možemo da utrostručimo interesovanje i ugostimo i nekoliko hiljada ljudi iz drugih gradova. U Banji danas svi zadovoljno trljaju ruke, a nisu baš u startu u velikoj meri podržavali takav događaj u gradu.

Ko su organizatori?

Da ne pominjem pojedinačno, organizator festivala je udruženje građana "Full House", u saradnji sa Opštinom Paraćin.

Pomaze li opština u organizaciji?

Da i to nam je veoma važno! U tom smislu sve pohvale za Opštinu i jedno veliko HVALA! Verujem da je ova saradnja na obostranu korist i da će se nastaviti i budućnosti i pratiti razvoj festivala.

Kakvu publiku i koliko ljudi očekujete na festivalu?

Ne bih se bavio procenama broja ljudi. Bukvalno je nemoguće predvideti to precizno. Ono što je važno je da nijednog trenutka ne sumnjamo u uspeh prvog izdanja festivala. E sad, obzirom da se produkcija festivala u velikoj meri finansira od prodaje karata, a da je cena karata jeftina sa namerom da bude pristupačna za svakog našeg zainteresovanog sugrađanina, kako bi što više njih doživelo jedan takav događaj - zaključak o potencijalnom broju izvucite sami :)
Što se publike tiče, očekujemo mlade ljude koji vole globalno rastući trend elektronske muzike. Ali pored fanova ove vrsta muzike, očekujemo i veliki broj radoznalih sugrađana, koji će i ako možda ne obožavaju tu muziku, doći da dožive taj spektakl. A verujte, spremamo spektakl i verujte, biće spektakl!

Muzički program PETAK 28. Jul 2017.

Andrija Anzel
Troublemakers
Wortexx
ZV1
Cavin Viviano
Zap Me Strobe

Muzički program SUBOTA 29. Jul 2017.

Djix & Teachr
Filthy Kid
Mark Anderson
Rivet Spinners
Andrew Meller
Aleksandra Duende

Detaljne informacije o festivalu možete pronaći na sledećim linkovima:
http://energijafest.com
https://www.facebook.com/EnergijaFest/

Mali oglasi Paraćin