Kada se 28.2.1909. godine proslavio prvi dan žena temeljem deklaracije koju je donela Socijalistička partija Amerike, i obeležava dan kada je poginulo 140 žena u požaru u fabrici Triangle Shirtwaistu (New Yorku 1911. godine), nije se ni pretpostavilo da će to biti dan kada će muškarci morati svojim sestrama, ženama, majkama morati da ispune svaku želju i kupuju gomilu poklona. Kako živimo u modernom društvu gde je novac, sve oko čega se svet vrti, muškarci ga sumanuto troše na poklone za dame, koje su bitne u njihovim životima.

Prvobitno nezadovoljstvo socijalnim uslovima u to vreme, kada su žene zaposlene u industriji odeće i tekstila javno demonstrirale 8.3. 1857. u New Yorku. Tekstilne radnice su protestvovale zbog loših radnih uslova i niskih plata. Demonstracije je rasterala policija. Te iste žene su osnovale sindikat dva meseca kasnije.

 

8 mart

 

Protesti na 8.3. su se događali i slijedećih godina, od kojih je najpoznatiji bio 1908. godine kada je 15.000 žena marširalo kroz New York tražeči kraće radno vreme, bolje plate i pravo glasa. Godine 1910. prva međunarodna ženska konferencija bila je održana u Kopenhagenu u organizaciji Socijalističke Internacionale te ustanovila 'Međunarodni dan žena' na predlog slavne nemačke socijalistkinje Clare Zetkin. Sledeće godine je Međunarodni dan žena obeležen od preko milion ljudi u Austriji, Danskoj, Njemačkoj i Švicarskoj. Ti događaji su na neki način uzrokovali požar u fabrici Triangle Shirtwaist u New Yorku, nakon koga su slabe mere sigurnosti na radu okrivljene za veliki broj žrtava. U predvečerje prvog svetskog rata žene širom Evrope su održale mirovne demonstracije 8.3. 1913. godine.

U tom prazničnom raspoloženju sve više je onih koji žele da se pokažu i kupe što skuplji poklon, više cveće i nakit nije dovoljno, već se sada priželjkuju novi automobili, stanovi, putovanja.

Kako je Paraćin mali grad, i na svu sreću još uvek nije potpuno podlegao ovakvom pomodarstvu, najverovatnije zbog loše situacije u kojoj se građani nalaze, jer fabrike su ugašene, ljudi su bez posla, pa se skoro svi zadovolje kupovinom cveta i nekog slatkiša za svoje voljene.

Prodavaca je i ove godine dosta, a ulična prodaja je počela u petak 4. Marta.

Da bi prodavac mogao da zakupi mesto, mora zakupiti najmanje dva kvadratna metra u iznosu od 640 dinara po danu, i platiti republičku taksu 800 dinara. Što se nabavke cveća tiče, gleda se kvalitet ali i cena, pa su kod različitih dobavljača različita cena i kvalitet. Nabavljene su velike količine cveća jer su prodavci ove godine imali prilike da rade i za Zadušnice koje su pale u subotu 5. Marta. Iz razgovora sa prodavcima saznali smo da se najveše cveća kupuje na zelenoj pijaci, i da se zbog loše finansijske situacije ljudi boje da se upuste u ovakav vid prodaje. 

 

Portal OpštinaParaćin.info svim damama želi srećan 8. Mart.

Mali oglasi Paraćin

Prodajem lovačku kameru fotoklopku odlična za sve ...
Domaći gusti sok od breskve, napravljen od najbolj ...