Kada se 28.2.1909. godine proslavio prvi dan žena temeljem deklaracije koju je donela Socijalistička partija Amerike, i obeležava dan kada je poginulo 140 žena u požaru u fabrici Triangle Shirtwaistu (New Yorku 1911. godine), nije se ni pretpostavilo da će to biti dan kada će muškarci morati svojim sestrama, ženama, majkama morati da ispune svaku želju i kupuju gomilu poklona. Kako živimo u modernom društvu gde je novac, sve oko čega se svet vrti, muškarci ga sumanuto troše na poklone za dame, koje su bitne u njihovim životima.

Prvobitno nezadovoljstvo socijalnim uslovima u to vreme, kada su žene zaposlene u industriji odeće i tekstila javno demonstrirale 8.3. 1857. u New Yorku. Tekstilne radnice su protestvovale zbog loših radnih uslova i niskih plata. Demonstracije je rasterala policija. Te iste žene su osnovale sindikat dva meseca kasnije.

 

8 mart

 

Protesti na 8.3. su se događali i slijedećih godina, od kojih je najpoznatiji bio 1908. godine kada je 15.000 žena marširalo kroz New York tražeči kraće radno vreme, bolje plate i pravo glasa. Godine 1910. prva međunarodna ženska konferencija bila je održana u Kopenhagenu u organizaciji Socijalističke Internacionale te ustanovila 'Međunarodni dan žena' na predlog slavne nemačke socijalistkinje Clare Zetkin. Sledeće godine je Međunarodni dan žena obeležen od preko milion ljudi u Austriji, Danskoj, Njemačkoj i Švicarskoj. Ti događaji su na neki način uzrokovali požar u fabrici Triangle Shirtwaist u New Yorku, nakon koga su slabe mere sigurnosti na radu okrivljene za veliki broj žrtava. U predvečerje prvog svetskog rata žene širom Evrope su održale mirovne demonstracije 8.3. 1913. godine.

U tom prazničnom raspoloženju sve više je onih koji žele da se pokažu i kupe što skuplji poklon, više cveće i nakit nije dovoljno, već se sada priželjkuju novi automobili, stanovi, putovanja.

Kako je Paraćin mali grad, i na svu sreću još uvek nije potpuno podlegao ovakvom pomodarstvu, najverovatnije zbog loše situacije u kojoj se građani nalaze, jer fabrike su ugašene, ljudi su bez posla, pa se skoro svi zadovolje kupovinom cveta i nekog slatkiša za svoje voljene.

Prodavaca je i ove godine dosta, a ulična prodaja je počela u petak 4. Marta.

Da bi prodavac mogao da zakupi mesto, mora zakupiti najmanje dva kvadratna metra u iznosu od 640 dinara po danu, i platiti republičku taksu 800 dinara. Što se nabavke cveća tiče, gleda se kvalitet ali i cena, pa su kod različitih dobavljača različita cena i kvalitet. Nabavljene su velike količine cveća jer su prodavci ove godine imali prilike da rade i za Zadušnice koje su pale u subotu 5. Marta. Iz razgovora sa prodavcima saznali smo da se najveše cveća kupuje na zelenoj pijaci, i da se zbog loše finansijske situacije ljudi boje da se upuste u ovakav vid prodaje. 

 

Portal OpštinaParaćin.info svim damama želi srećan 8. Mart.

Mali oglasi Paraćin