Petak je peti dan sedmice, koji se nalazi između četvrtka i subote. Kod slovena je to šesti dan u sedmici ili peti po nedelji.

U većini zemalja sa petodnevnom radnom nedeljom, petak je poslednji radni dan pre vikenda i samim tim se gleda kao razlog za proslavu i rasterećenje, što je u SAD dovelo do izraza TGIF (skraćenice za Thank God It's Friday) - „Hvala Bogu, petak je“. U nekim preduzećima radnicima je dopušteno da nose manje formalnu odeću petkom, što je poznato kao „neformalni petak“ (Casual Friday).

U hrišćanstvu, petak pre Vaskrsa se slavi kao Veliki petak da označi dan kada je Isus razapet na krst. Neki hrišćani se uzdržavaju da jedu meso petkom, dok drugi drže jednodnevni post.

U nekim kulturama, petak se smatra nesrećnim, pogotovo ako je petak trinaesti, gde je 13 nesrećni broj. Nekoliko istorijskih nepogoda koje su se dogodile na petak su poznate kao crni petak.

Triskaidekafobija je strah od broja 13. Za ovaj broj se vezuje sujeverje. Strah od petka 13-tog se naziva paraskavedekatriafobija ili frigatriskaidekafobija.

 

petak-13

 

Fobija ili strah od “crnog” petka ima svoj stručni naziv – Paraskevidekatriafobia. Naziv je izvedenica od grčkih reči paraskevi (petak), dekatreis (trinaest) i reči fobija (strah). Od straha od petka 13, patio je i američki predsednik Frenklin Ruzvelt, koji tog dana u mesecu ne bi putovao, a za stolom nikad ne bi ugostio 13 gostiju.

Desetine miliona ljudi na ovaj dan u većoj ili manjoj meri pate od ove fobije. Gubici svetske privrede radi izostanka sa posla ili nedonošenja poslovnih odluka ovog dana mere se stotinama, pa čak i milijardama američkih dolara. Prema Centru za stres i fobiju u SAD, procenjeno je da je 17 od 21 milion ljudi imaju posledice zbog straha od baksuznog petak 13. i da oko 800 miliona dolara budu gubici ekonomije na taj dan.
Počeci verovanja u ovaj datum se vezuju za biografiju italijanskog kompozitora Đoakina Rosinija, koji je umro na petak 13. Podaci pokazuju da sujeverje nije bilo popularizovano dok Den Braun u knjizi “Da Vinčijev kod” nije pisao o templarima koji su pogubljeni na petak 13. u Francuskoj.
Na petak 13. oktobra, 1307. godine, francuski kralj Filip IV naredio je hapšenje Žaka de Molaja, poslednjeg velikog majstora Vitezova templara. Uhapšeno je na hiljade francuskih templara. Većina ih je ubijena, a Molaj je spaljen na lomači 1314.. Zbog toga postoji verovanje da je ovaj akt poreklo verovanja u nesreću koju donosi petak 13.

 

petak

 

U hrišćanskoj tradiciji se ovaj broj vezuje za 13 gostiju na Tajnoj večeri i to da je Isus razapet na krst u petak, a tu je i sujeverje da je taj 13. gost na večeri izdao Isusa.

U numerologiji se broj 12 smatra kompletnim i reflektuje mesece u godini, broj časova u satu, 12 bogova na Olimpu, 12 Isusovih apostola i 12 zodijačkih znakova, dok se 13 kao sledeći u nizu smatra baksuznim i remeti koncepciju savršenstva broja 12.

M.S.

Mali oglasi Paraćin