Kao i prethodnih godina ono što se može primetiti u našem gradu u drugoj polovini decembra je ulična prodaja raznovrsnog novogodišnjeg asortimana. Na tezgama koje su postavljene 17. Decembra u glavnoj ulici od ulaza u zelenu pijacu, do Šumadijske robne kuće, mogu se naći baloni, novogodišnje čestitke, ukrasi, ali i šminka, odeća i obuća. Naš portal je iz razgovora sa trgovcima saznao da je prethodnih godina prodaja bila znatno bolja, ali i da se nadaju da će poslednjih pet dana ove godine prodaja biti znatno povećana. Prodavci kažu da im je pored osnovnih troškova za nabavku robe, bila potrebna i dozvola za prodaju, a zakup tezge je koštao oko pet hiljade dinara. Vreme im nije naklonjeno, pa se nekih dana smrzavaju, dok je drugim danima toplo i bez vetra. Prodavci kažu da godinama prodaju robu pred novu godinu i da je znalo da bude okovano ledom i da duva jaka košava, pa im vreme sada i nije toliko loše, kao ranije.

 

paracin-novogodisnja-rasveta

 

Kao i prethodnih godina najviše se prodaju srme, ukrasi i sijalice, ali nimalo ne zaostaje ni pirotehnička oprema, pa su prodavci pirotehnike u Paraćinu zauzeli više od deset lokala u kojima može da se ova oprema nabavi. Iz razgovora sa prodavcem novogodišnjih čestitki saznali smo da još uvek ima ljudi koji vole da šalju čestitke i održavaju ovu staru naviku, ali i da ih je iz godine u godinu sve manje. Možda je to zbog novih tehnologija pa ljudi čestitaju praznike mobilnim telefonima, ili raznoraznim aplikacijama preko interneta.

Prodavci često napominju da kupci više posećuju kineske prodavnice nego njihove tezge i ako sve ono što bi našli tamo ima i kod njih. Svakako ulice su pune ljudi i u gradu, koji je ukrašen uličnom rasvetom ne izostaju gužve, i oseća se praznična atmosfera i ako do Nove godine ima još nedelju dana. Ulična prodaja će zvanično biti završena 31. Decembra u 20 časova, kada sve tezge sa glavne ulice moraju biti uklonjene. 

U našem gradu ove godine neće biti proslave na trgu, ali ima veliki broj lokala koji nude odlično organizovane dočeke, sa dobrom hranom i muzikom. Paraćinski butici imaju prilično veliku prodaju svečanih odela i haljina, kao i prigodne obuće. Jedino što kvari ovu preprazničku euforiju je izostanak snega. Kako meteorolozi najavljuju snežni pokrivač je moguće očekivati poslednjih dana ove 2014. Godine. Zimaska ravnodnevnica je prošla a sneg je zahvatio samo planinske vrhove, dok je u nižim predelima izostao.

 

M.S.

Mali oglasi Paraćin