knjige

 

Svake godine se 23. Aprila obeležava Svetski dan knjige i autorskih prava. Širom sveta se održavaju manifestacije povodom dana knjiga, pa su se i u Kulturnom centru Paraćin okupili književnici i pesnici. Književnu sedeljku su organizovali članovi književnog kluba Mirko Banjević u saradnji sa kulturnim centrom. U prijatnoj atmosferi posetioci su mogli da uživaju u stihovima, pričama, aforizama starih članova kluba ali su i mladi dobili priliku da prikažu svoje stvaralaštvo, pa je tako bilo posetioca iz Jagodine, Despotovca, Svilajnca.

Književni klub Mirko Banović je nastao na inicijativu građana kako bi ostvarivali ciljeve u oblasti razvoja kulture, književnosti i umetničkog stvaralaštva. Kao neprofitna i nevladina organizacija klub je počeo sa radom 1973. Godine i sa kratkim povremenim prekidima ostao je aktivan sve do danas. Članovi književnog kluba se trude da budu angažovani i doprinose u poljima popularizacije, edukacije, izdavačke delatnosti, kao i da podstiču mlade i talentovane ljude na literarno stvaralaštvo.

Učesnici su razgovarali o temi Prvog svetskog rata, a kako se ove godine obeležava stogodišnjica, veliki broj njih je mogao da iznese svoje mišljenje o toj temi. 

Tomislav Đokić je govorio stihove pesme Gavranijada, o prvom svetskom ratu. Njegova dela su poznata široj publici, kao i dela Gordane Miljković, Miodraga Gligorijevića, Đorđa Petkovića, koji su se predstavljali svojim pesmama. Interesantno je da su članovi kluba kao jedna velika porodica, poznaju se dugi niz godina i ne libe se da prokomentarišu radove jedni drugima i daju sugestije.

Novi, mladi članovi su se predstavili svojim pričama i pesmama. Jovana, Stefan Lazarević, Ilija su i ako novi i mladi ljudi u klubu spremni na rad i napredovanje što se vidi i po njihovim radovima. Potencijal koji se jasno vidi vodi nas do toga da ipak postoje mladi ljudi koji su još uvek okrenuti knjigama, čitanju i pisanju.

Predsednica kluba Olga Mančić Ružić, nama poznata kao Lodika, je najavila da će se ovakve književne sedeljke organizovati jednom mesečno i pozvala zainteresovane da se pridruže.

Svetski dan knjige ne treba da se predstavi kao jedan skup ljudi koji su došli to da podrže i obeleže na njihov način. Potrebno je negovati kulturu čitanja i pisanja. Da li vam se desilo da pročitate neki roman, pesmu, priču, a potom prođu godine i ne možete se setiti ni naziva? Verujem da je nešto pozitivno imalo da se nauči na časovima srpskog jezika, da sve što pročitamo analiziramo na svoj način. Nikada nećete naići na dvoje ljudi koji će doživeti pesmu na isti način. Nikada neće biti onih koji će priču ispričati isto. Zato uvek kada čitate, imajte pored sebe neku beležnicu i olovku, zapisujte svoje misli, utiske, citate koji vam se dopadnu... Tako će vam zauvek ostati trag onoga što ste pročitali, a koliko je tek knjiga ispred vas... Uvek je onih novih, interesantnih, koje će vas voditi u svetove među tim sitnim slovima, u vaše svetove i maštanja.

Zato knjigu u ruke i uživajte...

M.S.

Mali oglasi Paraćin