spasovdanski-vez1

 

U četvrtak 17.04.2014. godine sa početkom u 19:00h u Pozorištu Paraćin KUD Spasovdanski vez iz Drenovca je organizovao koncert povodom  Uskršnjih praznika. Na koncertu pored KUD Spasovdanski vez iz Drenovca nastupili su i članovi Folklornog Ansambla Lazarica iz Kruševaca. Paraćinsko pozorište je bilo prepuno gledalaca, a ulaznice su bile pesplatne, i razuzete nedelju dana ranije. Veliko interesovanje za ovaj koncert Drenovčani su opravdali odličnom igrom.

 

Folklor


Narodna kola se prvenstveno uče u Kulturno umetničkim društvima počevši od najmlađih pa do najstarijih. Kulturno umetnička društva su kod nas dosta brojna i smatraju se organizacijama od nacionalnog značaja za očuvanje tradicionalnih vrednosti, pod pokroviteljstvom su državnih, regionalnih i opštinskih institucija. Okupljaju mlade i stare koji su zainteresovani za igru, druženje, sklapanje novih prijateljstva, putovanja.


Mladi i tradicija


Sve je manje mladih ljudi koji znaju da igraju bilo koje kolo u svom osnovnom obliku. Postoji izvesna doza i negativnog stava mladih ka kolu kao nečem ruralnom, primitivnom… Mladi često teže novonastalim igrama, muzici i svemu što je moderno i ako nema nikakvih dodirnih tačaka sa kulturom i tradicijom zemlje u kojoj žive. Ranijih godina dok je internet bio manje aktuelan, u svakom gradu i selu se moglo naći po nekoliko kulturno umetničkih društava, čiji su članovi kroz igru i druženje prenosili tradiciju svog naroda. Sada je došlo takvo vreme da je ljude sramota da igraju kolo, i ako je svaki narod imao obeležje svojih igara, koje su bake i deke učile svoje unuke. Došlo je vreme kada ljudi žele da otrgnu iz sebe nešto što se vekovima unazad održavalo i negovalo, ne bi li se priklonili modernijem zvuku, pesmama koje su propuštene kroz mnoge filtere ne bi li se glas ispeglao, a muzika manje više slična sa ostalim pesmama, samo da bi izbegli podsmeh i ignorisanje društva.
Postoje brojne organizacije u vidu Kulturno umetničkih društava širom Srbije koje se trude da kroz sekcije pevanja, igranja i sviranja produže tradiciju i prikažu ljudima običaje koji su se ranije praktikovali a danas su zanemareni ili dosta izmenjeni.

 

KUD Spasovdanski vez


Kulturno umetničko društvo Spasovdanski vez iz Drenovca osnovano je u martu 2013. godine
na inicijativu grupe građana i MZ Drenovac. Sastoji se od tri igračka ansambla:
-    pionirski uzrasta od 5 do 10 godina,
-    pionirski uzrasta od 11 do 14 godina,
-    izvođački ansambl, ima svoj orkestar, pevače soliste a trenutno se sprovode aktivnosti na formiranju veteranskog ansambla.
Drustvo trenutno broji preko 100 članova angažovanih u više sekcija. Prostorije KUD-a se nalaze
u domu kulture u Drenovcu. Do sada su učestvovali na više kulturnih manifestacija, smotri, sabora folklora i sportskih manifestacija od kojih mogu da se izdvoje:
-    Smotra folklora u Vitoševcu,
-    Smotra folklora u Smilovcu,
-    Otvaranje sportskih igara distrofičara na Grzi,
-    Otvaranje Ratarijade 2013. god.
-    Međunarodna manifestacija „Kojekude kad Srbijom pođeš“, u Orascu.

 

spasovdanski-vez

Folklorni ansambl "Lazarica"


Folklorni ansambl "Lazarica", koji je kao podrška upriličio ovaj koncert, počeo je sa radom 24.12.2010. god. Probe folklornog ansambla se održavaju svakog ponedeljka i srede (prvi ansambl), utorkom i četvrtkom (dečiji ansambl) u prostorijama OŠ "Vuk Karadžić". Nastupaju na brojnim manifestacijama i susretima.
Svi treba da se posvete obrazovanju, pre svega sebe, a onda i drugih. Da ne zaborave šta je nekada bilo, već da uz porodicu i prijatelje neguju ono što se vekovima čuvalo. Da ne zaborave ko su i odakle potiču...

M.S

Mali oglasi Paraćin